یادبود آیت الله آقا شیخ علٌامه آیت اللهی (3)

در دانشنامه ی مشاهیر و مفاخر یزد ، جلد اوٌل ، صفحه ی 15 آمده است :
« وی در طول 50 سال به ساماندهی وضعیت مذهبی ، اشاعه فرهنگ اسلامی و مبارزه با فرقه های شیخیه ، صوفیه و وهابیت همٌت گمارد و به موفقیت های چشمگیری در این زمینه دست یافت . آیت اللهی همچون استادش آیت الله محمد تقی خوانساری نماز جمعه را واجب عینی می دانست و از همین رو در ایٌام اقامت در تفت وپس از آن در بم در زمان طاغوت نماز جمعه را اقامه می کرد و در پرتو آن به هدایت و ارشاد مردم می پرداخت . احداث مساجد بسیار در مناطقمختلف شهرستان بم ، تاسیس حوزه علمیه برادران و خواهران و تربیت طلٌابی همچون شهید شیخ محمد خواجه ، از جمله فعالیت های فرهنگی وی در بم بود . او همچنین در اوائل پیروزی انقلاب اسلامی به دستور حضرت امام( ره ) تاسیس و سر پرستی دادگاه انقلاب اسلامی این شهرستان را به مدٌت سه سال بر عهده داشت .
آیت الله علٌامه آیت اللهی عالمی وارسته ، پرهیزکار ، متواضع ، شب زنده دار ، مهربان ، موقر و مهمان دوست و عارفی صاحب کرامت بود . به نماز جماعت اهتمام فراوان می ورزید و 3 وقت به اقامه جماعت می پرداخت . به اهل بیت علیهم السلام به ویژه حضرت ولی عصر (عج ) همراه بود . او تشرفاتی خدمت امام زمان (عج) داشت و از جمله اوٌلین باری که با پدرش به حج رفت ، به اتفاق وی توفیق تشرف به محضر حضرت ولی عصر به دست آورد .
علٌامه سرانجام در شامگاه پنجشنبه 12 اسفند 1379 ش در بم وفات یافت و پیکر مطهرش پس از تشییعی با شکوه در امامزاده زید بم به خاک سپرده شد .
فرزند وی حجت الاسلام والمسلمین شیخ محمد آیت اللهی نیز در شمار عالمان دینی » بود .
علیرضا آیت اللهی : اخلاص ، جدٌیت و شجاعتِ احفاد آیت الله آقا شیخ هادی آیت اللهی مثال زدنی است ؛ چنانکه ابوی آقای علٌامه ، یعنی حجت الاسلام والمسلمین آقا شیخ اسدالله آیت اللهی از معدود بنیانگذاران مخالفت با انحرافات طاغوت و موج انقلاب اسلامی در یزد بوده اند ؛ و از جمله در اواخر دهه ی 1340 که آیت الله علٌامه در یکی از جلسات آیت اللهی های یزد حضور یافته بودند برخی از اعضاء فامیل به توجٌه به وضعیٌت خطرناک مذهبی بم در آن دوره که میتوانست جان ایشان را به خطر اندازد از ایشان خواستند که شاید بهتر باشد هرچه زودتر جانشینی در آنجا تعیین کرده خود به یزد باز گردند ؛ که ایشان با وقار تمام و ضمن تشکر از پیشنهاددهنده ی اصلی در آن مجلس ( نقل به مضمون ) فرمودند خود مردم بم مسئله را در قم مطرح کرده بودند . اوٌلا" به آیت الله العظمی بروجردی که پیشنهاد فعالیتم در بم را دادند ، قول دادم ، ثانیا" آنان باید ارشاد شوند ، و ثالثا" مشکلی نیست که آسان نشود ... از میدان به در نمی روم .