تبلیغات
دودمان آیت اللهی یزدی dynastie Ayatollahi Yazdi - مهندس حسن آیت اللهی ؛ از مدیران نمونه استان یزد

دودمان آیت اللهی یزدی dynastie Ayatollahi Yazdi

هرگونه کپی کردن.اقتباس.انتشار تمام یا بخشی از محتویات این سایت به هرشکل ممنوع و قابل پیگیری قضائی است

مهندس حسن آیت اللهی ؛ از مدیران نمونه استان یزد

نویسنده: بی بی زینب مرآت - ۱۳٩٦/۳/۱٧

        جناب آقای مهندس میرزا حسن آیت اللهی متولد 1310/01/18  شهر یزد می باشند ایشان فرزند آقا شیخ احمد از فرهنگیان زمان خود بودند . پدرشان تحصیلات حوزوى داشته و در سال ١٣٠٨ شمسى در اداره فرهنگ آن زمان به عنوان معلم و بعد مدیر دبستان مهرجرد میبد استخدام و حدود سال ١٣١6 طى یک دوره بازآموزى ادارى به اداره فرهنگ و اوقاف یزد منتقل شده و در سال ١٣٣٧ بازنشسته ودر ٩۶ سالگی بدیارحق شتافتند.

 

       شاد روان آقا شیخ احمد آیت اللهی  ٧٠ الی ٨٠ سالگى    

               آقای مهندس آیت اللهی از نسل پنجم دختری  زنده یاد آخوند ملااسماعیل بانى مسجد ملااسماعیل یزد می باشند و مادرشان فاطمه شریعت یزدى فرزند محمد حسن امین الشریعه بودند

            دوره ابتدائی:  در سال 1316 وارد دبستان بٓدِر یزد به مدیریت آقای حمزوى شدندمعلمان ایشان  آقایان دایی ونصرت الله افضل و عباس آقارشتى و آقا حسین جلیلى بودند.

            تحصیلات دبیرستان:  در سال 1323وارد دببرستان ایرانشهر یزد به ریاست آقاى احمد طاهرى و دبیرانی همچون آقایان علیمحمد کاوه، جعفرعلیم مروستى، محمدتقی حجت، ابوالقاسم قلمسیاه، سید جمال الدین ناصرى مهریزی، کاظم علایی، سید محمد شکوهى و محمود کریمى بودند و  دوره دوم متوسطه را در دبیرستان شرف تهران بپایان رسانده و بلافاصله بعد از دیپلم ابتدا به عنوان آموزگار استخدام اموزش و پرورش تهران شده و بلافاصله بعد از اخذ دیپلم طبیعی  وارد دانشگاه تهران شدند .

           تحصیلات دانشگاهی : در سال ١٣٣٨ از دانشکده مهندسی کشاورزى دانشگاه تهران با مدرک فوق لیسانس فارغ التحصیل شدند

            تحصیلات دانشگاهی  : در سال ١٣٣٨ از دانشکده مهندسی کشاورزى دانشگاه تهران با مدرک فوق لیسانس فارغ التحصیل شدند.  در ان زمان دوره اموزشى تا فوق لیسانس به صورت پیوسته بوده است    

     

جناب جمهندس آیت اللهی اواخر دهه ٣٠ ش جناب مهندس حسن آیت اللهی اواخر دهه ۵٠ ش جناب مهندس حسن آیت اللهی اوایل دهه ٨٠ ش 

     خدمات اداری  : چند سالى به عنوان آموزگار در آموزش و پرورش تهران انجام وظیفه نمودند و پس از پایان تحصیلات  دانشگاهى حدود پنج سال به عنوان بازرس کشاورزى در کارخانجات قند مرودشت  و شازند و تربت حیدریه (وابسته به سازمان برنامه) انجام وظیفه نموده و مجددا به خدمت آموزش و پرورش   برگشتند.   .                                                       

 

کرمان ١٣۴۵از راست 1- وکیل کرمان در مجلس ٢-مرحوم آقاى آسایی مدیر کل آموزش و پرورش کرمان3-دکتر هدایتى وزیر آموزش و پرورش4- مهندس آیت اللهى رئیس مرکز شبانه روزی آموزش کشاورزی کرمان

 

 

 مرکز آموزش کشاورزى کرمان سال ۴٣ یا ۴۴. ١) آقاى فیوضاتى مدیر کل آموزش و پرورش ٢) مهندس آیت اللهى

         استاد میرزا حسن آیت اللهی در سال1343 در کرمان ابتدا به عنوان دبیر فنى مرکز آموزش کشاورزى و بعد بمدیریت مرکز شبانه روزی آموزش کشاورزی، که تابعه وزارت آموزش و پرورش بود منصوب و بعد از دوسال درخواست انتقال از کرمان را نموده و در اسفند ماه 1345 توسط آقای مهندس  نفیسی معاونت فنی وزارت آموزش و پرورش به تهران می روند. در این ملاقات آقای نفیسی دو شهر یزد و ارومیه را جهت خدمت آقای مهندس پیشنهاد می دهند اما استاد انتخاب محل را به عهده خود معاونت یعنی آقای نفیسی می گذارند در نتیجه مدیریت هنرستان صنعتی یزد بجای آقای شمس خرمی پیشنهاد می گردد، با ذکر این نکته  که قبل از اعزام، در دوره پانزده روزه ای که درمحل هنرستان صنعتی تهران که اولین هنرستان صنعتى کشور، توسط اساتید آلمانى دایر و اداره میشد جهت آشنائی بیشتر و مطالعات فنی و آموزشی شرکت نمایند.

 

مرکز آموزش کشاورزى کرمان سال ۴٣ یا ۴۴. ١) آقاى فیوضاتى مدیر کل آموزش و پرورش ٢) مهندس آیت اللهى

    ایشان در فروردین سال 1346با حکم وزارتی به سمت رئیس هنرستان صنعتی یزد که اولین هنرستان تخصصى در یزد بود منصوب می شوند.

 

 یزد اوایا دهه ۵٠. ١) مرحوم علیمحمد اسداللهى استادکار درودگرى ٢) مرحوم مهدویان مدیرکل آموزش و پرورش ٣) مهندس آیت اللهى ۴) آقاى وزیریان استادکار درودگرى

          در آنزمان آقای سیدمحمد عامری که مردی شریف و با وقار و اصیل و نجیب و زمان آقای شمس خرمی معاون هنرستان بودند در پست خود ابقاء و با آقای سید علی آیت اللهی دیگر معاون هنرستان بخوبی به انجام وظیفه می پردازند.سپس با برنامه‌ریزی مناسب در جهت رفع کاستیها و بهبود آموزش به خصوص آموزش کارگاهی و برقراری نظم  اقدام می نمایند، منجمله چون ساختمان اداری و کلاسهای هنرستان به فاصله عرض کوچه مجاور از ساختمان کارگاهها مجزا بوده و درب مستقل داشته است و رفت و آمد هنرجویان از نظر تردد و رعایت نظم مشکلاتى در بر داشت لذا بمنظور رفع مشکل با شهرداروقت یزد آقای حسن شریعتی تماس گرفته و با جلب موافقت ایشان و با همت معلمان و هنرجویان رشته ساختمان بین ساختمان اداری و کارگاهها راهرو زیرزمینی احداث و کارگاه توسط راه زیرگذروصل آموزشگاه  می گردد و مشکلات آموزشگاه و هنرجویان برطرف می گردد. سپس چون کارگاه رشته های برق و فلزکاری گنجایش مناسب نداشت، به ساخت یک سالن در قسمتی از حیاط کارگاه و ساخت دو سالن در بالای طبقه همکف کارگاهها با استفاده از فضای آزاد و محوطه اقدام نموده و مشکل کارگاه برق و کارگاههای تراشکاری، سوهان‌کاری و جوشکاری از هم مجزا و مشکلات کار عملی هنرجویان مرتفع می گردد.

             استاد آیت اللهی درآغازانجام وظیفه در هنرستان متوجه می شوند محل کارعملی هنرجویان رشته ساختمان مناسب نبوده و فضای باز کارگاهها باتوجه به کمبود مساحت کارگاهی، آموزش عملی به نحو مطلوب انجام نمی‌شود. لذا با اجاره قطعه زمینی وقفی از اداره اوقاف در مجاورت پمپ بنزین روحانیان اقدام نموده و زمانیکه آقای محمد طاهری خیرفرهنگی، به یزد می رسند همان شب بملاقات ایشان رفته و مشکلات موجود در هنرستان را به اطلاع ایشان میرساند و  اضافه میکنند زمین آماده است. خیر محترم فرهنگى بلند همت پیشنهاد کمک را میپذیرند و میگویند نقشه ساختمانى مورد نظر   را به استاد محمدحسین جعفری (یکی معماران قدیمى) بدهید.جناب طاهری با تامین هزینه اى قابل توجه کار ساخت کارگاه ساختمان را در دو طبقه تقبل میکنند وبناى دو طبقه کارگاه ساختمان ظرف شش ماه به اتمام می رسد.

 

یزد اواخر دهه ۴٠. از راست ١) استاد على استادکار فلزکارى ٢) آقاى حیدرى هنرآموز فلزکارى ٣) مهندس آیت اللهى

سپس با کمک هنرجویان رشته ساختمان، فضای سرپوشیده آموزش عملی هنرجویان این رشته نیزآغاز میگردد. بنا براین با ساخت این کار گاه بخش  رشته ساختمان ازهنرستان خیابان ایرانشهر جدا شده و به جنب پمپ بنزین روحانیان در خیابان(فرح سابق) استاد مطهری فعلی منتقل می شود که الآن هنرستان رنگ ریزی می باشد. تهیه نقشه مورد نظر توسط دبیران و هنرجویان رشته ساختمان وتامین بودجه با همت خیر مدرسه‌سازجناب آقای محمدطاهری بوده است.

          بعد از انتصاب آقای مهندس در زمانی اندک کمبود کارگاهها برطرف و مواد مصرفی کارگاهها در رشته هاى فلزکارى و برق و مکانیک و درودگرى و ساختمان برای آموزش هنرجویان فراهم می گردد و آموزش تئوری و عملی رشته هاى هنرستان برابر برنامه هاى مصوب، کنترل و همه عوامل تحت نظارت قرارمی گیرد.

          متاسفانه دو همکار در زمان خدمت برای استاد کارشکنی کرده و ناراحتی هائی  درست می کردند که بگفته ایشان می توانستند با یک ابلاغ مرخصشان نمایند اما تحمل می نمودند تا مسائل جانبی و حاشیه ای را کاهش دهند. استاد اضافه می کنند

از فرمایشات علی ع برای تمام ادیان است که خود را به نیت خوب عادت بده و زخم زبان دردناکتر از زخم نیزه است بهترین میراث پدر برای فرزند ادب است.

ادامه دارد

به نقل از سایت » یاد یاران یزد «

با تشکر بسیار از سرکار خانم مرآت • نظرات() 
 • Saudi
  دوشنبه 12 شهریور 1397 12:34 ق.ظ
  Eveгy weekend i used to pay ɑ visit ths site, Ƅecause i want
  enjoyment, ѕince thіs this site conations genuinely pleasant funny
  material tоо.
  jana
  سه شنبه 29 خرداد 1397 09:16 ق.ظ
  Hi! I know this iѕ kind of off topic Ьut I wаs wondering wһich blog
  platform are yoս using foг this website? Ι'm gettіng fed uup of
  Wordpress becausе I've hhad problеms ᴡith hackers аnd I'm looking aat alternatives for
  another platform. І would be ցreat if you cօuld pkint me іn thе direction of a
  golod platform.
  eye lash
  جمعه 28 اردیبهشت 1397 05:34 ب.ظ
  I just couldn't go away your web site prior too suggesting that I extremely loved
  the usual info an individual provide for your guests?
  Is going to be back ceaselessly to investigate cross-check new posts
  Eyelashes ticker
  جمعه 28 اردیبهشت 1397 03:42 ق.ظ
  A motivating discussion is worth comment. I think that you need to write
  more on this subject matter, it may not be a
  taboo mastter but usually people don't discuss such subjects.
  To the next! Kind regards!!
  depforce review
  شنبه 1 اردیبهشت 1397 02:07 ق.ظ
  An impressive share! I have just forwarded this onto a coworker whoo has been dojng a litttle research on this.
  And hee actually oddered me dinner simply because I discvered iit ffor
  him... lol. So let me reword this.... Thanks foor tthe
  meal!! But yeah, thanx for spendihg the time tto discuss tthis issue here oon your blog.
  http://hollyragains.hatenablog.com
  شنبه 7 مرداد 1396 02:26 ب.ظ
  Hello, i believe that i saw you visited my site so i got here to
  return the desire?.I'm trying to in finding issues to improve my site!I guess
  its adequate to make use of a few of your concepts!!
   
  لبخندناراحتچشمک
  نیشخندبغلسوال
  قلبخجالتزبان
  ماچتعجبعصبانی
  عینکشیطانگریه
  خندهقهقههخداحافظ
  سبزقهرهورا
  دستگلتفکر
  Ayatollahi Yazdi, un lignées descendantes . par Alireza Ayatollahi
  اسناد ی متعدد از عصر آخوند ملٌا اسماعیل عقدائی یزدی ، حدود 200 سال قبل ، در خاندان شریف ، از حاج میرزا علیرضا شریف که نایب آخوند و اعلم عصر خود بوده است و فرزندانش که سلسله وار جانشین آخوند بوده اند ، تا دهه های اخیر باقی مانده در دسترس ما بود ؛ که خاطراتی از بزرگان معمٌر دودمان نیز به آنها اضافه می شد .
  فهرست اسامی هائی از شاخه های خاندان در حوالی سالهای 1335 - 1338 ، دوران اضطرار اقتصاد ایران ، در « جلسه ی فامیلی آیت اللهی های یزد » که تقریبا" به صورت مستمر تشکیل می شد تهیه و تنظیم شده بود وجود داشت که از بعضی مطلع بودیم ؛ و نسخه هائی از برخی از این لیست ها است که در حوالی 1339- 1340 در تشکل تازه ی « جلسه ی آیت اللهی های مقیم تهران »، به منظور شناخت آیت اللهی های یزدی مقیم تهران مورد استفاده قرار گرفته پایه و مایه پلی کپی نسبنامه ، تهیه و تنظیم و تکثیر و انتشار توسط مرحوم مغفور آقا سید ابوالقاسم آیت اللهی را تشکیل می دهند .
  امٌا با وجود آنکه در زمستان 1355 نامبرده به توصیه ی مرحوم مغفور آقاسید علی آیت اللهی ، وصیٌت کرده بودند که جمع آوری نسبنامه که تا آن زمان نیمی از آن صورت پذیرفته بود بعد از ایشانادامه یابد تا ثلث قرن پس از درگذشت ایشان مورد اعتناء احدی ، به خصوص نزدیکترین خویشانشان ، قرار نگرفته بود مگر یکی دووبلاک که آنهم هرکدام بیش از چند پست معدود نداشتند ؛ و تقریبا" به طورکلٌی فراموش شده بود ؛ حال آنکه برخی نسخه ای از آن را از ینجانب که میدانسته اند در جریان امربوده ام و به همین دلیل چند نسخه دریافت داشته ام طلب می کردند .
  به دلیل ارتباط صد در صد موضوع با یکی از رشته های تحصیلیم که مردم شناسی خویشاوندی باشد ، تخصص و تجربه قبلی ، و قصد مطالعه ی خویشاوندی آیت اللهی های یزد ، نسخه ای از پلی کپی را تصحیح و تکمیل و در این سایت نهادم تا متقاضیان استفاده فرمایند ، که حال از نظر کمٌی حجمی قابل توجٌه امٌا از نظر کیفی فصلی حدود ده درصد از سایت « دودمان آیت اللهی یزدی » را تشکیل می دهد . سایر فعالیتها و فصول عبارتند از :
  - توضیحات لازم بر مطالب پلی کپی
  - تاریخچه دودمان آیت اللهی
  - جغرافیای انسانی دودمان
  - جامعه شناسی دودمان
  - مشاغل تخصصی و پایگاه اجتماعی اعضاء
  - تیره ها ی مردم شناختی
  - تذکره های بزرگان قوم ، و....
  در مقام مالکیٌت تام و تمام این سایت متاسفانه باردیگر مجبور است اعلام کند :
  کپی پیست کردن و حتی اقتباس و انتشار محتویات تمام یا بخشی ازاین سایت برای هرکس و به هر شکل ممنوع میباشد و در صورت مشاهده بدون کوچکترین ملاحظه ای سارق یا سارقان مربوطه را تحت تعقیب قضائی قرار خواهد داد .

  Alireza Ayatollahi


  آخرین پست ها


  آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :